Články

OS pro IoT od Samsungu

samsung-iotJihokorejský Samsung pracuje na Real-Time OS (RTOS) pro internet věcí. RTOS je v informatice typ operačního systému, který poskytuje možnost reagovat na události v okolí počítače průběžně (tj. v reálném čase). Poskytuje uživateli (nebo programátorovi) záruky, že je určitou činnost v určitém časovém úseku možné dokončit. RTOS je používán například v embedded systémech, robotice, automatizaci, elektronických měřeních nebo v telekomunikacích.

U desktopového systému, který používá běžný uživatel, nevadí, když je potřeba na dokončení některých operací počkat. Avšak při průmyslovém nasazení není taková možnost přípustná, protože by mohlo dojít k poškození výrobku, zranění, narušení výrobního procesu a podobně. V těchto situacích je nutné nasadit RTOS (operační systém reálného času). Například od počítače, který řídí výtah, vyžadujeme, aby se signál od čidla, oznamující, že dosáhl požadovaného patra, zpracoval ihned a výtah se zastavil (tj. není například možné, aby „zaneprázdněnost“ počítače zobrazováním čísla patra na displeji způsobilo, že výtah v daném patře nestihne zastavit a zastaví až v následujícím) (zdroj wiki).

V roce 2014 koupil Samsung firmu SmartThings, která se zabývá vývojem zařízení pro chytré domácnosti. Nyní tato akvizice dává stále větší smysl a ukazuje, že ani přední výrobce spotřební elektroniky nechce zaspat nástup IoT. To také potvrdil loňským představením produktů pro chytrou domácnost.

Samsung plánuje vývoj této platformy jako opensource a představí ji v 27.-28. dubna na vývojářské konferenci Samsung Developer Conference v San Franciscu. Sami jsme zvědaví, jak bude mít výrobce realizované zabezpečení – neboť není neznámou, že současný roztříštěný svět internetu věcí je poněkud „děravý“.

Názory na nutnost takového operačního systému se různí. Odborníků na nízkoúrovňové programování hardware je však jako šafránu a tak jistě každý uvítá hotovou platformu, na které bude moci snadno vyvíjet své řešení. Navíc by mohlo uvedení Samsung RTOS pomoci k postupné standardizaci. Pro zajímavost: rover Curiosity, který nyní brázdí povrch Marsu, pohání VxWorks – RTOS vyvinutý firmou Intel (podívejte se, kde všude je nasazený).

zdroj a více informací