Články

Google Fuchsia: jeden OS vládne všem?

google_fuchsiaProslýchá se, že firma Google pracuje na operačním systému, který možná jednoho dne zacílí na počítače, mobilní zařízení a do světa internetu věcí. Jednotná platforma by tedy mohla být doslova na každém kroku.

Jádro tohoto systému je založené na projektu LittleKernel (LK) a nazývá se Magenta. Ta je sama o sobě navržena jako konkurent komerčních embedded systémů jako FreeRTOS či ThreadX. Nicméně podle všeho bude vyvíjená i pro běh na náročnějších zařízeních typu smartphone nebo počítač.

Uživatelské rozhraní bude pravděpodobně zprostředkováno platformou Flutter, hlavním programovacím jazykem je potom Google Dart. Systém má být podporován na zařízeních s procesory ARM (32 & 64bit), dále na 64-bitových PC a přislíbené je též Raspberry PI 3.

Zda je Magenta (potažmo Fuchsia) zárodkem univerzálního operačního systému od Googlu, uvidíme až časem. Jisté ovšem je, že jednotný OS by firmě v budoucnu přinesl snadnější správu, aktualizace a propojení služeb. Jak vidno, v oblasti IoT mnoho firem stále tápe a hledá nejvhodnější cestu, jak uspět na budoucím trhu.

Zdroj a více informací