Články

Windows 10 IoT Core – OS pro internet věcí

Windows_logoMicrosoft v loňském roce uvolnil zdarma distribuci Windows 10 určenou primárně pro IoT. Instalační obrazy pro Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 2, MinnowBoard MAX a DragonBoard 410c jsou ke stažení zde. Dále je možné instalovat přímo z NOOBS.

Na rozdíl od klasických Windows, verze 10 IoT Core nemá uživatelské rozhraní (to však mohou mít vaše aplikace). Do správy se dostanete přes webové rozhraní nebo PowerShell. Pokud ani to nepotřebujete, je tu tzv. „headless mode“. Zařízení může mít i LCD display, na který lze adresovat skrze Windows video subsystém.

K vývoji aplikací je třeba stolních Windows s nainstalovaným Visual Studiem a k dipozici jsou obvyklé jazyky C++, C#, JavaScript, Visual Basic, Node.js nebo Python. Programování je pak dle zásad „Universal Windows Platform“, tedy identickou aplikaci (zdrojový kód) lze provozovat jak na „plnotučných“ Windows, tak mobilních, Xboxu, HoloLens a nakonec i Raspberry PI s edicí IoT Core. Tato univerzálnost je asi největší výhodou systému a lze v ní spatřovat značnou úsporu při nasazení řešení na různé platformy.

Přehledná tabulka zařízení podporovaných Windows 10 IoT Core:

boards

Více informací o této edici Windows

Velká galerie realizovaných projektů

Podívejte se také na projektová demonstrační videa:

…další ke shlédnutí na YouTube kanálu Windows IoT