Články

Google pro IoT: Brillo & Weave

Loni v květnu oznámila společnost Google vývoj operačního systému pro internet věcí jménem Brillo. Přestože o tomto systému není zatím moc slyšet, někteří výrobci již uvádí první zařízení.

asus_brillo_smart_hubFirma ASUS představila Smart Home Bridge založený na OS Brillo. Je určený k propojení stávajících „smart“ produktů této značky s možnostmi, které nabízí systém Googlu.  A další produkty mají letos následovat.

Brillo OS je postaven na jádru Androidu a je podporován na zařízeních ARM, Intel x86 a MIPS. Výhodou je připojení k aktualizační službě a možnost šifrování dat na software nebo hardware úrovni . Nativně podporuje technologie WiFi, Bluetooth LEThread.

Společně s Brillem byla uvedena komunikační platforma Weave, která slouží k nastavení zařízení, komunikaci „phone-to-device-to-cloud“ a interakci uživatele prostřednictvím webu nebo mobilních zařízení. Data jsou šifrována „za letu“ a taktéž uložená na serverech Googlu.

A právě jazyk Weave implementuje výrobce chytrých zámků Kwikset, který letos na trh uvede novinku – bezklíčový zámek ovládaný Android aplikací. Ovládat jej tedy bude možné z mobilního telefonu, ale také pomocí chytrých hodinek na platformě Wear.

kwikset

 

Google tak vývojem vlastního řešení přispívá k rozpolcenosti internetu věcí. Vedle něj totiž o ovládnutí trhu usiluje Apple se svým HomeKitem a také Samsung s firmou SmartThings. Uvidíme, zda se prosadí snahy těchto komerčních firem nebo spíše průmyslové standardy.