TMEP – vizualizace naměřených hodnot teploty a vlhkosti
Měříte v rámci IoT teplotu (a vlhkost) a rádi byste z měření měli hezký výstup? Aplikace TMEP a související webhosting TMEP.cz vám v tom snadno a rychle pomohou.
Již několik let je zdarma k dispozici aplikace TMEP, která vznikala postupně – nejprve na základě potřeb jejího autora a následně i dalších uživatelů, kteří ji začali používat. Původně sloužila k ukládání a následné vizualizaci naměřené teploty (a případně i vlhkosti) pro zařízení firmy Papouch (pro nějž také vznikla), ale vzhledem k obecnému principu funkce aplikace se přímo nabízí ji využívat s libovolným zařízením.
Aplikaci stačí každou minutu požadavkem typu HTTP GET odeslat naměřené údaje. Tedy jako byste v internetovém prohlížeči otevřeli stránku spolu s předáním naměřených parametrů. Odeslat tento požadavek můžete v podstatě z libovolného zařízení. Vzhledem k tomu, že se jedná o standardní protokol a komunikaci, nedochází k problémům při cestě internetem.
Na wiki TMEP.cz naleznete návod nejen pro zařízení firmy Papouch, ale také např. pro Arduino a ESP8266.
Další možností jak aplikaci používat, je využít hostované varianty na webu www.tmep.cz. K registraci stačí zadat pouze e-mail a heslo následně sloužící jako přihlašovací údaje. Na rozdíl od volně dostupné varianty, kterou je potřeba nainstalovat na vlastní webhosting, zde lze provozovat několik čidel najednou. Dále je možné snímačům nastavit upozornění e-mailem při překročení určité teploty nebo si stáhnout zálohu kompletní historie měření.
Autor: Michal Ševčík, tmep.cz