Články

Android Things aneb „matení nepřítele“

Společnost Google na svém oficiálním blogu oznámila inovace své softwarové platformy pro Internet věcí. Pro pořádek si uveďme, že Google se snaží proniknout do této sféry již od dob Android@Home, načež v roce 2015 představil projekt Brillo & Weave. A nezapomeňme také na Magentu (potažmo Fuchsii).

Krátce před koncem loňského roku Google překvapil a uvedl projekt Brillo do „vývojářské preview verze“. A aby se pojmy nepletly, přejmenoval jej pod zastřešující označení Android Things. Komunikační protokol s názvem Weave ovšem zůstává a dostal i aktualizaci, která zahrnuje mimo jiné možnost připojení IoT zařízení ke cloudovým úložištím nebo službě Google Assistant.

Android Things ze všeho nejvíce přináší do světa IoT nativní podporu technologií a API Googlu. Firma také apeluje na bezpečnost: součástí Android Things bude šifrovaná komunikace a přímá aktualizace ze serverů Googlu (OTA). Pokud vám tedy není myšlenka „velkého bratra“ proti srsti, budete moci do svého ekosystému firmy Google zapojit i senzory „čehokoliv“ a být tak pod kontrolou úplně. Což však nemusí být úplně od věci.

Bavíme se ale stále o budoucnosti – Android Things je nyní na začátku. V současné době je k dispozici pouze jako firmware pro desky Raspberry Pi 3, Intel Edison a NXP Pico. Jestli se však nakonec na poli IoT prosadí, to bude záležet zejména na výrobcích zařízení pro koncové zákazníky.

Zdroj

– redakce –