Články

Na obzoru jsou ohebné nanogenerátory energie z lidského pohybu

Nový nanogenerátor FENG je tenký jako papír, stejně jako papír ohebný a biokompatibilní a skoro jako papír je i levný.

Jen si to představte. Už žádné baterie, žádné kabely. Telefon si dobijete pohybem prstů po displeji a bezdrátové headsety bude pohánět to, že se jejich majitel hýbe. Zatím je to fantazie, ale podle nejnovějšího vývoje je mnohem blíže, než by se zdálo. Nanoinženýři Michiganské státní univerzity vyvinuli úplně novou technologii získávání energie z lidského pohybu. Má podobu tenkého, ohebného a levného filmu, který funguje jako nanogenerátor elektřiny.

Nové nanogenerátory FENG ohlašují nositelnou budoucnost. Kredit: Michigan State University.

Podle prvních komentářů jde o zásadní nanotechnologii, která by mohla vést k revoluci v nositelné nebo i veškeré osobní elektronice. Výsledky výzkumu, který vedl Nelson Sepúlveda, a který financuje klíčová americká grantová agentura National Science Foundation, se nedávno objevily v časopise Nano Energy. Badatelé s pomocí nové technologie vyrobili dotykový LCD displej, soupravu 20 LEDek a ohebnou klávesnici. Všechna tato zařízení fungují bez baterie a energii jim dodávají lidské doteky a pohyby. Je to jako kouzlo.

Podle Sepúlvedy jsme teď významně pokročili na cestě k nositelné elektronice poháněné lidským pohybem. V brzké budoucnosti se prý dočkáme telefonů, které nebude nutné celý týden dobíjet, protože se velkou část energie obstarají z pohybů majitele. Teď s kolegy pracují na zařízení s tímto nanogenerátorem, které bude získávat energii v podpatku boty a pak ji využívat k pohonu bezdrátového headsetu.

Proces výroby nanogenerátoru začíná s křemíkovým substrátem (waferem), který je během výroby opracován s využitím několika tenkých vrstev vůči životnímu prostředí šetrných materiálů, včetně stříbra, polyimidu a polypropylénového feroelektretu, tedy permanentně polarizovaného materiálu, který je elektrostatickou obdobou permanentního magnetu. Pak badatelé přidají ionty, aby v každá z vytvořených vrstev obsahovala nabité částice.


Autor: Stanislav Mihulka, pokračování článku na www.osel.cz