Velký přehled cloudů pro IoT – 2. část

Cloud pro internet věcí je důležitou součástí celého procesu od naměřených dat až po jejich bezpečné uložení a zpracování. Výběr poskytovatele může souviset i s výběrem hardware. Jelikož vzájemná spolupráce poskytovatelů „cloudových“ služeb a výrobců procesorů (chipů) pro LPWAN, dokáže nabídnout kompletní řešení pro vaše aplikace. Tím se urychlí celý vývoj a efektivita se mnohonásobně zvýší. Proč vymýšlet už vymyšlené. Stačí mít jen dobrý nápad na užitečnou aplikaci.

Pokračování první části článku.

Video sekce – představení jednotlivých platforem

Výrobci chipů a vývojových kitů

Microchip
Microchip spolupracuje s Amazon web service. Nabízí vývojový kit AWS Zero touch secure Provisioning kit, který je založen na procesoru Atmel. Byl vyvinut společně s Amazonem. Specializuje se na bezpečnost přenosu dat do cloudu. Má integrovanou sadu eliptických křivek ECC508, která zaručuje bezpečné připojení k internetu. Vývojový kit IoT Ethernet Kit, je založen na procesoru PIC32MZEF a využívá LAN8740 k připojení k internetu a k Amazon cloudu. Tento kit obsahuje operační system FreeRTOSTM a dokáže komunikovat pomocí MQTT protokolu. Bluetooth Low Energy Client Module – BLECM je navržen tak, aby umožnil rychle ovládat přednastavené mobilní aplikace. Pomocí mikroBUS sběrnice dokáže komunikovat s širokou škálou čidel.

Texas instruments
Na stránkách má přehledně uveden seznam platforem, se kterými spolupracuje. Jsou mezi nimi známá jména jako IBM Watson IoT, Microsoft Azure, Amazon web service či ThingWorx. Mezi méně známá patří například Tago, Sierra Wirelesss či Vitanet (odkazy nejsou přímo na stránky cloudu, ale na vývojové kity, které umožňují snadnou konektivity právě do uvedeného cloudu). Pro bezdrátovou komunikaci nabízí integrované chipy a jejich vývojové kity. Mezi ně patří CC3200 (ARM Cortex M4 a WIFI onchip), CC2640, který komunikuje pomocí Bluetooth Ultra Low Power. CC1350 (Sub-1Ghz a Bluetooth Low Energy), CC2650 (Bluetooth, ZigBee). Pro drátovou komunikaci nabízí Ethernetové moduly DP83867CR,  DP83822I nebo pro RS485 převodník SN65HVD1794. Nemohu opomenout mikroprocesory řady Sitara a MSP430. Dále nabízí veškeré podpůrné obvody pro bezdrátové zařízení jako je battery management, různé senzory tlaku, teploty, světla, vlhkosti atd. Přehled hardware naleznete <zde>

STMicroelectronics
Spolupracuje převážně s IBM Watson a Microsoft Azure. Pro IoT aplikace dokáže IoT nabídnout širokou škálu integrovaných obvodů. Pro bezdrátovou konektivitu nabízí obvody pro komunikaci pomocí Bluetooth Low Energy, LoRaWAN, Sigfox, WiFi a Sub 1GHz RF (odkazy uvádí přehled produktů pro daný protokol). Mikrokontroléry řady Cortex M4, M3 či M0 nemusím více představovat. Důležitou součástí každého bezdrátového zařízení je mít dokonalý power managment, o který se postará STC3115.  STMicroelectronics je silný v portfoliu senzorů. Mezi ně patří akcelerometry, gyroskopy, teplotní a vlhkostní senzory a mnoho dalších. Neméně důležitou součástí je zpracování signálů ze senzorů.

Intel Edison
Spolupracuje s Amazon Web Service, Microsoft Azure a IBM Bluemix. Jedná se o populární chip, který s okolím dokáže komunikovat pomocí Bluetooth či WiFi. Nabízí mnoho volně stažitelných zdrojových kódů. Nabízí mnoho senzorů, které se dají připojit k tomuto modulu.

Raspberry Pi
Populární mikropočítač Rapsberry Pi spolupracuje s cloudem Particle. Pro mě neznámý poskytovatel cloudu nabízí veškeré služby, které jsou dostačující pro aplikace IoT. Více informací o tomto spojení se dozvíte <zde>

BeagleBone
Je oficiálním vývojovým kitem Amazon Web service.  Podrobný návod, jak BeagleBone připojit k Amazon Cloudu naleznete <zde>. AWS IoT Starter Kit obsahuje desku Beaglebone Green.

Silicon Labs
Nabízí hardware platformu Thunderboard, která komunikuje pomocí Bluetooth. Lze k němu jednoduše připojit senzory CO2, tlaku, světla, rychlosti, teploty či vlhkosti. K dispozici je také aplikace pro mobilní telefony Android i iOS. Data jsou uloženy v úložišti Firebase od Googlu. Více informací <zde>

Arduino
Společnosti QNAP a Arduino se spojily, aby vývojářům IoT nabídly soukromý cloud. Velkou výhodou například je, že vývojáři na platformě Arduino Yun nebo Tian mohou pro připojení zařízení od společnosti QNAP kromě rozhraní Ethernet a USB využívat i Wi-Fi a Bluetooth Low Energy (BLE). Pro bezpečnější přenos dat je možné využít i technologii LoRa. Kombinace platformy Arduino a funkcionality QNAP umožňuje snadné vytváření a implementaci kreativních IoT řešení. Jejich uživatelé tak mohou využívat jak komerční IoT produkty, tak i widgety přímo navržené pro Arduino a to vše snadno propojit s technologiemi QNAP. Platformy Arduino Yun a Tian podporují konektivitu prostřednictvím Wi-Fi a BLE, díky čemuž překonávají předěl mezi bezdrátovými senzory a zařízeními pro IoT na jedné straně a QNAP NAS s podporou rozhraní Ethernet a USB, na straně druhé. Nové platformy Arduino Uno Wi-Fi, Star Otto, a Primo lze přímo bezdrátově připojit k Yun nebo Tian, což dává vývojářům celou řadu možností při vývoji komerčních aplikací pro IoT. QIoT Suite Lite nabízí velké množství protokolů a aplikací ovládacího panelu, které vývojářům pro vývoj elektronických desek umožňují používat různé senzory a zároveň možnost implementovat takové aplikace, jako jsou například Node-RED a Freeboard. Data přijímaná senzory lze pomocí různých protokolů (MQTT, CoAP, atd.) přenášet do QNAP NAS, díky čemuž mohou uživatelé například pomocí ovládacího panelu dálkově monitorovat prostředí ve své domácnosti.

Zdroj