IoT produktyPR články

LTE NB-IoT modul BC95 – výborný základ pro vaše IoT zařízení

V poslední době na trh přišlo hned několik nových technologií, které se soustředí na připojení věcí na internet. V tomto článku se chceme věnovat technologii NB-Iot (Narrow Band – Internet of Things).

Tato technologie patří do skupiny LPWAN (Low Power Wide Area Network), do které spadají například také nejznámější SIGFOX, LoRa a ještě mnoho dalších.

Hlavními výhodami těchto technologií jsou:

  • malá spotřeba zařízení (ideální použití na baterie až 10 let)
  • malé objemy posílaných dat
  • malé rozměry modul
  • velký dosah cca <15km
  • dobrá prostupnost terénem

Nejlepší rozlišení je na přiloženém obrázku, z čehož vyplynou i koncové aplikace. A aby bylo možné dodržet například nízkou spotřebu zařízení, je potřeba modul udržovat v hlubokém SLEEP MODE, kde udává výrobce pro BC95 maximálně 5uA, což je oproti svým předchozím GSM/GPRS modulům velký skok z řádu 10-15mA.

Doporučené aplikace k NB-Iot modulům:

Energy
a) elektrometry
b) plynoměry
c) vodoměry
d) měřiče tepla
e) inteligentní sítě (Smart Grid)
f) větrné turbíny
g) solární panely
h) nabíjecí stojany

Smart City
a) pouliční osvětlení
b) semafory
c) výtahy
d) digitální bannery
e) digitální reklamy
f) LED osvětlení
g) monitorování odpadových kontejnerů
h) správa parkoviště

To by bylo k základnímu rozdělení a porovnání ve skupině LPWAN. Dále už se budemě věnovat pouze modulu BC95. Výrobce Quectel nabízí 3 základní varianty, které se dělí na základě frekvence:

  • BC95-B5 (850MHz)
  • BC95-B8 (900MHz)
  • BC95-B20 (800MHz)

Všechny tyto moduly jsou rozměrově stejné i funkčně kompatibilní. Navíc mají kompatibilitu s modulem M95. Více o kompatibilitě mezi moduly M95 & BC95 najdete v dokumentu Quectel_BC95&M95 R2.0_Compatible_Design_V1.1.

Napájecí napětí je v rozmezí 3.1 – 4.2V, ale typizované napětí je 3.8V. Historicky se někteří zákazníci domnívají, že modul lze provozovat na hranici 3.1V, ale pokud bude zařízení na baterie a dojde k poklesu kapacity, může dojít i k úbytku napětí a modul přestane fungovat už při 80% kapacity baterie. Proto výrobce udává právě typizované napětí i s informativní dobou životnosti baterie. Ale záleží na každé samostatné aplikaci, proto prosím zvažte použití na baterie a v případě, že to nejde jinak, doporučujeme použít kvalitní baterie například XENO z našeho sortimentu baterií.

Co se týká dalších funkcí, blokového diagramu atd. kompletní dokumentaci k modulům najdete na tomto linku: BC95 dokumentace.

A poslední informací v tomto článku se chceme věnovat operátorům na českém trhu:

Dostali jsme vyjádření od Vodafone, kteří testují přímo moduly BC95 pro český trh. Tyto testy v tuto chvíli ještě probíhají, neznáme proto ještě oficiální závěr, ale podle všeho probíhají velmi dobře a budou tedy nejspíš v brzké době schváleny Vodafonem jako doporučený modul v jejich sítích. Druhé neoficiální stanovisko máme i od T-Mobile, kteří vzhledem k náročnosti sítě předpokládají spuštění NB-Iot až někdy v průběhu roku 2018.

Zdroj a odkazy k zakoupení modulu