Mezi člověkem a robotem není žádná hranice, říká v exkluzivním rozhovoru japonský robotik Ishiguro

Hiroshi Ishiguro se svým robotickým dvojčetem
Foto: archiv Academia Film Olomouc

Jaká budoucnost čeká svět, který budou sdílet lidé s roboty? Magazínu Leonardo poskytl exkluzivní rozhovor slavný japonský robotik a konstruktér sociálních robotů Hiroshi Ishiguro, autor robotů Geminoid, který je jeho dvojníkem a autonomního ženského robota Erica.

Zajímalo mě, jestli lze pro člověka definovat nějaké rozhraní. Co je to vlastně člověk?“ vzpomněl robotik na otázku, která ho vedla k rozhodnutí začít se věnovat stavbě humanoidních robotů.

Jeho prvním androidem byl ženský model, poté vytvořil svou vlastní robotickou kopii. „Tady byl důvod daleko pragmatičtější: když vytvořím svou kopii, můžu ji používat jako svého dvojníka a posílat ho na přednášky místo sebe.

„Vezměte si člověka, kterému chybí ruce a nohy. Je z 50 % člověkem, nebo z 80 %? Všichni jsou lidmi na 100 %. Takže vůbec nejde o lidské tělo. Lidské tělo nikdy nedefinovalo lidství. I když tělo nahradí stroje, pořád budeme lidmi. Chci tím říci, že člověk bude robotem a robot bude člověkem, mezi tím není žádná hranice. “
Hiroshi Ishiguro

Může za mě třeba jezdit přednášet i do ciziny a já ho budu ovládat tady ze svého domova. Například minulý rok jsem dostal nabídku přednášet v parlamentu v Chile. Neměl jsem čas cestovat, takže jsem poslal robota a přednášel pomocí něho. Funguje to velmi dobře, lidé dávají opravdu pozor.

Za největší konstruktérskou výzvu považuje robotik lidskou kůži. „Strávil jsem jen asi pět let tím, že jsem se snažil vyvíjet měkkou, citlivou lidskou kůži. To je nejtěžší část hned po mechanické konstrukci robota.


Poslechněte si celý příspěvek:


V době, kdy celý svět mluví o novém pojetí průmyslu, je třeba se také obávat, že nás jednou roboti opravdu připraví o práci?

Stát se bude muset umět o nové nezaměstnané lépe postarat,“ předpověděl Ishiguro. „Bude také třeba využít lépe daně od těch úspěšnějších: programátorů a vývojářů. „Pokud máte geniálního programátora, tak ten vydělá velké peníze velice snadno.

Robotický dvojník profesora Ishigury často přednáší i v zahraničí
Foto: Dalibor Zíta

Podle robotika lidé, kteří vydělávají peníze snadno, by měli zaplatit vyšší daně. „Nemyslím, že bychom měli zdanit vlastníky robotů, ale spíše jejich výrobce. Pokud třeba já budu mít ve své oblasti velký úspěch, budu rád platit vyšší daně.

Profesor Ishiguro odkryl filozofické pozadí svého vědeckého úsilí. „Co nás odlišuje od zvířat? Schopnost vytvářet technologie. Skoro 90% činnosti dnešního člověka je možné jen díky technologiím, takže už vlastně jsme roboti. Stačí nahradit některé orgány, a už z nás budou dokonalí roboti.

Je přístup k robotům v Japonsku jiný než jinde ve světě? „Nejspíš ano, máme jiné vzdělání a kulturu.

Například neděláme takové rozdíly mezi lidmi, a neděláme ani tak velký rozdíl mezi člověkem a robotem. Japonci totiž věří, že úplně všechno má svou duši a vše je součástí přírody,“ shrnul japonský robotik Hiroshi Ishiguro.

Autor: Dalibor Zíta, Ondřej Čihák, Český rozhlas