Antivir pro IoT zařízení?

Firma Kaspersky Lab, leader v oblasti zabezpečení počítačů, představila beta verzi svého řešení pro chytré domácnosti a zařízení Internetu věcí – Kaspersky IoT Scanner. Tato bezplatná aplikace pro zařízení s operačním systémem Android prohledá domácí Wi-Fi síť a informuje uživatele o připojených zařízeních a jejich úrovni zabezpečení.

V souvislosti s loňským DDoS útokem botnetu Mirai, který zneužil známých zranitelností IoT zařízení, vyvinuli v Kaspersky Lab řešení, které pomůže tuto hrozbu minimalizovat.  Kaspersky IoT Scanner automaticky identifikuje chytrá zařízení, jako jsou Wi-Fi routery, IP kamery, chytré televizory, Wi-Fi tiskárny, NAS úložiště, mediální servery, herní konzole a samozřejmě také počítače, tablety a chytré telefony. Následně je uloží do paměti a upozorní uživatele, pokud se do takto zmapované sítě připojí jiné (cizí) zařízení.

Služba tak umožňuje uživateli mít neustálý přehled o tom, kdo má přístup do jeho domácí sítě. Zároveň se pravidelně provádí scan zařízení ve snaze identifikovat známé zranitelnosti, například otevřené porty či slabá hesla webových rozhraní, ale i Telnetu či SSH.

Betaverze Kaspersky IoT Scanner je dostupná na Google Play v ruském a anglickém jazyce.

Zdroj