Chytré zemědělstvíIoT produktyPR články

Moderní včelař v síti Sigfox

Včelařství je jedna z mála odvětví do kterého vstoupilo IoT a dá se říci, že to byla trefa do černého. Péče o včely není jen záležitostí několika dní pro vytočení medu z úlů, ale je to mnoho prohlídek v hezkém počasí. Přenos důležitých dat ze snímačů, které jsou uvnitř úlu se přenáší pomocí sítě Sigfox a tím zaručí včelaři dokonalý přehled o včelstvu. Společnost Softech zvítězila se svým projektem ProBee v soutěži IDC IoT Awards.

ProBee je komplexní monitorovací systém, který pomocí senzorů zvuku, teploty, otřesů, GPS modulu, váhy a kamery dokáže přes síť Sigfox poskytovat veškeré potřebné údaje o životě včelstva a stavu úlu. Teplotní a zvukové senzory dokážou například určit, v jaké životní fázi včelstvo je, zdali a v jaké míře je v úlu včelí plod, nebo zda vůbec má včelstvo kladoucí a zdravou matku. Z rozdílných zvukových projevů včelstva je možné odvodit i přítomnost nákazy. Úlovou váhou se dá hlídat nejen množství medové snůšky ale i množství zásob, které je v úlu pro včely na zimu. Kamera pak poskytuje včelařům vizuální kontakt ať už z důvodů kontroly aktivity včelstva, nebo jeho ochrany proti škůdcům a odcizení.

Společnost Softech zvítězila se svým projektem ProBee v soutěži IDC IoT Awards. Služba fungující na síti Sigfox  je určena včelařům. Pomocí kombinovatelné sady senzorů poskytuje kompletní informace o stavu včelstva. Úly chrání i proti škůdcům nebo odcizení. Softech umožňuje zájemcům “poskládat” si službu podle vlastního uvážení a jednotlivé senzory poskytuje samostatně. Každý uživatel si tak může rozhodnout, které informace bude dostávat. Služba obsahuje i aplikaci elektronické evidence práce se včelstvy, ve které si včelaři mohou vést veškeré záznamy.

Softech je typickým příkladem, kdy se pomocí jednoduché technologie dá dosáhnout velmi významného pokroku. Pomocí služby ProBee totiž získají včelaři řadu podstatných informací, které jim pomohou v péči o včelstva a zásadně tak sníží časovou i finanční náročnost této činnosti.

Technologie Sigfox se pro účely ProBee hodí hned z několika důvodů. Jednak kvůli dlouhé výdrži koncových senzorů na bateriích – není nutné úly často zvedat nebo rozebírat kvůli výměně baterií, nebo kontrole funkčnosti. Za druhé kvůli celorepublikovému pokrytí – pro kočovné včelaře není potřeba na novém místě zřizovat nějakou lokální stanici pro připojení.

Autor: Libor Michalec, zdroj