Chytré zemědělstvíPR články

Dobytek pod drobnohledem

Informační technologie v zemědělství se stává běžnou praxí. Firmy nabízejí řešení přímo na míru farmářům dle druhu jejich činnosti. Tentokrát si představíme aplikaci od společnosti Bosch, která je vhodná nejen pro chovatele dobytka.

Společnost Bosch si zvolila výzvu v podobě monitoringu 40 000 tisíců dobytka v Brazílii. Jedna z největších brazilských farem pro chov dobytka, leží v brazilském státě Goiás, asi 400 kilometrů jihozápadně od hlavního města Brasília. Přes svou odloučenou polohu může být tato farma klíčem k formování budoucnosti zemědělství. Červený prach fouká přes širokou a bujnou step a teploty na slunci dosahují extrémních hodnot. To jsou ideální podmínky pro elektroniku, která sbírá data z pohybujícího se dobytka a předává důležité informace online farmáři, který nosí světlou barevnou košili, džíny a kovbojské boty z pštrosí kůže. Každodenní činností farmáře bylo zamířit mezi toto stádo a zkontrolovat jeho stav. Úkol to byl nelehký, jelikož kromě nepřízně počasí mu práci znepříjemňoval obrovský zápach z dobytka.

Každé zvíře je zaznamenáno jednotlivě
Zvířata přicházejí na plantáž, kde jsou vykrmována asi tři měsíce, než budou připravena na porážku. V závislosti na plemeni by měl dobytek dosáhnout přírůstku váhy až dvou kilogramů denně. Až doteď to dělali jen odhadem nebo pouze namátkovou kontrolou. Vážení každého kusu dobytka představovalo výzvu, a to i pro zkušené farmáře. Pokud chovatel vysílá býka na porážku příliš brzy, tratil by na zisku. Pokud je posílá příliš pozdě, utratí zbytečně peníze za krmivo a péči. To vše se stalo minulostí a celá farma se vybavila systémem Bosch. Vodní žlaby jsou umístěny v jednom rohu těchto pozemků a krmivo je umístěno v jiném. Mezi nimi vede cesta, kde je nainstalována váha. Pokaždé, když přes ni dobytek přejde je zvážen. Jelikož dobytek pije a spořádá krmivo neustále, je vidět na datech okamžitý přírůstek několikrát denně. To pomáhá také veterinářům pro odhalení problémů, které se dají řešit včasnou léčbou a nemusí dojít k úhynu dobytka. Nikde jsem nenašel informaci, jak konkrétní kus dobytka vyhledávají. Zda pomocí GPS nebo nějaké vlastní lokalizaci.

Čtečka u váhy identifikuje jednotlivý kus dobytka pomocí RFID transpondéru, který je umístěn v uchu dobytka. Signály snímače jsou zpracovány v šedé skříni u váhy. Energie potřebná pro elektroniku váhy, čtečky a elektroniku zabezpečující komunikaci pochází ze solárního panelu. Data jsou přenášeny na správu farmy prostřednictvím antény, aniž by se vyžadoval internet.

Kolem plotů jsou kovbojové, kteří mají na sobě klobouky, ostruhy a kožené kapky, stejně jako jejich předchůdci před sto lety. Jediným skutečným rozdílem je, že místo revolverů visí na opasku vysílačky a smatphony. Farmář si může sednout před obrazovkou uvnitř klimatizované kanceláře a sledovat data.

Software vyvinutý firmou Bosch nyní poskytuje dokonalý přehled stáda, který nikdy před tím neměl. Farmář sleduje přírůstek hmotnosti každého zvířete a software vypočítá průměrné hodnoty pro konkrétní pozemky. Vidí, zda jsou zvířata zdravá nebo ztrácí váhu, a především, může propojit data s aktuální tržní cenou a rozhodnout se mnohem rychleji, kdy je správný čas na porážku. Farma odhaduje, že každý býk s čipem Bosch v uchu získá o 45 % více zisku než farma bez této technologie. S více než 100 000 kusů skotu, které každoročně procházejí plantážemi, to přispívá ke značné částce.

Precision livestock farming zvyšuje efektivitu farem
Jen v Brazílii je téměř 200 milionů býků, v Argentině je přibližně 50 milionů, a ve Spojených státech jich je dvakrát tolik. Při takových počtech nejde myslet jen na podnikání a finanční stránku.

Je zapotřebí diskutovat o ekologických důsledcích chovu dobytka. Lidská populace se rozrůstá a požadavky na hovězí se zvyšují a z běžného chovu se stává chov průmyslový. Systém přesného chovu dobytka zvýší efektivitu zemědělských podniků. To znamená, že jednotliví býci budou potřebovat méně krmiv a půdy. Systém funguje také perfektně, když prší a je bláto téměř po kotníky. Farmáři spolu s inženýry strávili měsíce vyladěním hardwaru. Výměna hardwaru probíhala buď v regionálních čtvrtích Bosch Campinas nebo přímo na poli. A to vždy v úzké spolupráci s budoucími uživateli.

Strategie společnosti Bosch je 3S: senzory, software a služby, všechno propojené v síti. Od pěstování oliv v Andalusii až po sklizeň ústřic v Austrálii či pěstování chřestu v Německu. To jsou jen příklady aplikací, ve kterých se Bosch angažuje. Pro inženýry je to nová výzva a nikdy je nenapadlo, že budou pracovat s dobytkem.

Více informací: https://www.bosch-presse.de/pressportal/de/en/the-cattle-net-141824.html

Zabránit tomu, aby mléko kyslo
Pouze v Německu spotřeba čerstvých mléčných výrobků na obyvatele činí 90 kilogramů ročně. Nový monitorovací systém mléka společnosti Bosch Deepfield Connect poskytuje podporu jakosti pro výrobce mléka a mlékárny. Cesta od krávy ke spotřebitelům je dlouhá: mléko je skladováno v nádržích až tři dny předtím, než se dostane do chladničky nebo k dalšímu zpracování. To představuje značné riziko. Bakterie a kyselé mléko mohou negativně ovlivnit výnosy zemědělců.

Dodatečné vybavení starších nádrží je snadné
Snímač měří teplotu mléka. Mimo jiné umožňuje určit, zda je mléko řádně uloženo. Vadný míchač znamená, že mléko již nebude rovnoměrně ochlazováno. Je velmi důležité, aby agitátor, čištění a chlazení fungovalo správně a že mléko není teplejší než 4°C po dobu několika hodin. Pokud se tak stane, počet bakterií se zvýší a mléko nebude vhodné ke spotřebě.

Aplikace alarmuje zemědělce, když se mléko otepluje, což jim umožňuje jednat v dostatečném předstihu, než se mléko stane kyselým. Data mohou být sdílena s mlékárnami a řidiči tankerů a pomáhá jim vidět, zda je kvalita mléka přijatelná. Monitorovací systém mléka nabízí také další výhodu: může být instalován v jakékoli nádobě na mléko – bez ohledu na model, výrobce nebo věku nádrže. To umožňuje modernizovat starší nádoby na mléko za nízké ceny.

Nové řešení senzoru je vhodné pro produktovou řadu Deepfield Connect. Poskytuje propojená řešení pro zemědělství 4.0. Základní princip může být použit pro širokou škálu zemědělských produktů. Je založen na snímačích, která měří mikroklimatické údaje, jako je teplota a vlhkost vzduchu a půdy. Pomocí vysílače jsou odečty posílány přes rádio do cloudu Bosch IoT. Odtud jsou informace směrovány do aplikace Deepfield Connect na smartphonech pěstitelů, která jim umožní sledovat plodiny po celou dobu, aniž by museli být na poli.

Například pěstitelům dává vědět, že se blíží mráz, ještě předtím, než teplota klesne pod bod mrazu, a tím jim dává šanci pokrýt rostliny nebo přijmout další vhodná opatření. Záznam o měření teploty a vlhkosti umožňuje zjistit, zda je vše v pořádku, zda existuje riziko houbové infekce nebo zda je třeba upravit zavlažování, čímž ušetří pěstiteli peníze a zvýší jejich výnosy.

Více informací: https://www.bosch-presse.de/pressportal/de/en/preventing-milk-from-going-sour-132949.html

Autor: Libor Michalec, zdroj