IoT produkty

Výrobci berou Sigfox vážně, obletují Monarch

Na berlínské konferenci Sigfoxu byla představena řada nových modulů a zařízení pro Sigfox. Po váhavém startu se zdá, že Sigfox vzala řada výrobců vážně a některé aplikace mají velký obchodní potenciál.

Již při prvním pohledu na novinky, zveřejněné samotným Sigfoxem je jasné, která ze tří dominantních služeb Sigfoxu měla letos největší pozornost. Ze skupin připojení zařízení (Admiral), senzorů (Monarch) a lokace (Atlas) se nejvíce novinek točilo kolem Monarchu. Většina z novinek výrobců se překvapivě netváří jako diskrétní Sigfox, ale integruje Sigfox a další bezdrátové komunikační standardy.

ST Micro: Sigfox Monarch Reference Design
Jednu z nejzajímavějších novinek pro vývojáře představila ST Micro. Referenční návrh STEVAL-FKI001V1, založený na S2-LP (univerzální sub 1GHz rádio), MCU STM32 a BlueNRG. Referenční design je jako vždy obestavěn vývojovýmy kity X-Nucleo a X-Cube, důležitější je samotný software. Ten je certifikovaný Sigfoxem a zajistí automatické ladění Sigfox frekvencí podle regionální sítě 868-869 MHz a 902-928 MHz. Velký potenciál skrývá samotné STM32, které nabízí volbu procesoru a paměti podle aplikačních potřeb. Malé a úsporné moduly tak budou mít pravděpodobně jádra ARM Cortex M0, referenční design zatím počítá se zástavbou vyšších řad až do M4.

Cílovým trhem je asset management, který zahrnuje jak sledování zásilek nebo chytrých palet, tak jakýchkoli majetkových položek včetně materiálu, nářadí nebo třeba nábytku. Zde trochu mizí původní záměr Sigfoxu oddělit geolokaci a ostatní služby, ale není to první vize, která má svoji revizi.

Pozornost si zaslouží načasování. ST Micro nabídla vybraným partnerům tento kit již v preview verzi, takže hned čtyři firmy současně s tímto oznámením představily své moduly, založené na této platformě.

Moduly Jorjin WS2116 využívají ST Micro BlueNRG-2 p a S2-LP Sub-1GHz RF transceiver. Jejich využití se předpokládá zejména v logistice a evidenci majetku, kde Bluetooth poskytne informace lokálním ručním čtečkám a průjezdním rámům, zatímco Sigfox zajistí sledování v otevřeném prostoru. Zajímavou přidanou hodnotou čipové sady ST Micro je Mesh pro Bluetooth, což potenciálně přináší možnost komunikace jednotek mezi sebou.

Stejnou cestou se vydal také výrobce Amosense, který oznámil, že svá zařízení bude vybavovat konektivitou Sigfox pro obě pásma tak, aby umožnila celosvětové nasazení. Třetím výrobcem, který se k novinkám přidal je Wisol, jehož Monarch modul s rozměry 25x20x2.5mm využívá pouze potenciál Sigfoxu. Kombinaci Bluetooth a Sigfoxu nabízí také modul WSG309S firmy Lite-On.

Might Electronics: Sigfox a Arduino
MTDuino-SFM2CWW001 je dobrá zpráva pro všechny vývojáře, kteří si vše napřed vyzkouší na Arduinu a pak hledají cesty, jak to případně udělat jinak. Když Arduino, tak samozřejmě Microchip, tentokrát známý SAMD 21 s jádrem ARM Cortex M0. I když je to open-source, do Sigfoxu nesahejte 🙂 K testování lze doporučit Sigfox SDR Dongle.

GCT SEmiconductor: LTE-M1 a Sigfox
O něco vyšší kalibr než Bluetooth zvolila firma GCT Semiconductor. Její hybridní čip GDM7243I kombinuje Sigfox a LTE Cat M1, NB1, nebo EC-GSM. Opět zajímavé řešení, které svůj trh jistě má. V portfoliu GCT se podobných kříženců najdou desítky a všechny otevírají dveře do sítí velkých operátorů, pro které si GCT obstarává certifikace.

Ze světa software: Sigfox a Paessler
Mezi novými partnery, které Sigfox představil v Berlíně, nezapadl ani Paessler, výrobce software pro monitoring sítí a budov. Integraci Sigfoxu zvolil proto, že sledování budov a technologií potřebuje v dnešní době čím dál více dat a náklady na konektivitu strmě rostou. Pro jednoduché senzory se tak snaží vybírat takové metody, kde poměr nákladů a výkonu dává ekonomický smysl. Zajímavou technickou stránkou je i to, že kromě tradičního sběru periodicky odeslaných dat chce Paessler využít i funkci callback, kterou Sigfox dosud moc nenabízel. To znamená, že data budou odeslána okamžitě na dotaz PRTG software.

Zdroj