Chytré zemědělstvíTiskové zprávy

Díky IoT senzorům bude možné šetřit vodu při zavlažování. Půdní senzory představuje český startup i v Chile

CleverFarm do Chile přivezl především půdní senzory, jejichž využitelnost pro tento trh testovala společnost díky účasti v programu Ready2Go. Kontakt navázala s místním provozovatelem IoT sítě SigFox, společností Mintek Ltd, i samotnými farmáři. České senzory by tak mohli využít například vinaři při řešení přesného zavlažování.

Půdní senzory, které sledují zavlažování jsme instalovali na pilotní farmě v Chile začátkem listopadu 2018. Ve spolupráci se zástupcem společnosti Mintek Ltd, panem Ricardem Ulloa, jsme společně absolvovali několik obchodních jednání, především ve vinařstvích v Colchagua Valley. Zájem je jak o platformu samotnou, tak především o IoT senzory,“ popisuje CEO společnosti CleverFarm Adam Zlotý.

Senzory CleverFarm tak testují vinařství v oblastech, kde se pěstují nejlepší chilská červená vína, především Cabernet Sauvignon, Carmenère nebo Syrah. Přesné zavlažování je pro tuto oblast směrem, díky kterému mohou zemědělci šetřit spotřebu vody. Pilotním vinařem se pro CleverFarm stal Eduardo Osorio Labarca, který dodává hrozny vinařství Viña San Pedro.

Ten působí v oblasti známé právě pro nedostatek vody. Pilotní projekt se tak soustředí právě na senzory snímající vlhkost půdy a meteorologické stanice. Data jsou pak přenášena na platformu CleverFarm a používána pro přesné řízení zavlažování.

Senzory šetří vodu a umožňují přesné zavlažování

Již první výsledky ukázaly, že využití dat ze senzorů IoT vedlo k významnému snížení spotřeby vody, a proto by umožnilo například rozšíření plochy vinohradů pro příští sezónu,“ popisuje Adam Zlotý z CleverFarm. „V současné době se připravujeme na expedici dalších senzorů pro klienty, kteří během jednání projevili o tyto technologie zájem,“ dodává.

Do Chile se dostal brněnský startup díky programu Ready2Go. Jde o evropský program podpory firem v oblasti potravinářství a zemědělství se zaměřením na zahraniční expanze pro vybrané trhy.  Ze stovek přihlášených byl brněnský startup CleverFarm vybrán do užšího výběru dvacítky firem, které mají možnost své řešení prezentovat na zahraničních trzích. Pro CleverFarm jsou to Kamerun a právě Chile.
Účast v programu nám otevřela dveře pro zajímavé obchodní příležitosti v Chile. Naši přítomnost na tomto trhu bychom rádi aktivně posilovali a v nejbližších dvou letech se tak stali významným dodavatelem IoT technologie pro zemědělský sektor v Jižní Americe,“ popisuje vize CleverFarm Zlotý.