Chytré zemědělstvíTiskové zprávy

Satelitní snímky, senzory, internet věcí a další si letos zemědělci vyzkouší díky Zemědělské akademii inovací

CleverFarm odstartovali v březnu akademii, která se zaměřuje na precizní zemědělství

Nejmodernější technologie a principy “zemědělství budoucnosti” si mohou díky Zemědělské akademii inovací vyzkoušet desítky farmářů ze všech koutů České republiky. Jedinečnou šanci otestovat jednotlivé technologie tak mají také ti, kdo dosud neměli dostatek financí nebo důvěry v moderní přístup k zemědělství. Na svých vlastních pozemcích budou moci vyzkoušet nové postupy díky CleverFarm, Mendelově Univerzitě v Brně, společnosti STROM a Gisat. V březnu totiž odstartovala Zemědělská inovační akademie, do které se přihlásily desítky farem. Akci zahájily společnosti školením v Brně i Praze. V průběhu dubna a května probíhá implementace na konkrétních farmách.

Hlavním tématem akademie je precizní zemědělství, odborníci se však během školení zaměřili také na techniku potřebnou pro realizaci principů tohoto přístupu, IoT senzoriku v zemědělství a možnosti využití satelitních snímků.

Teoretické části se zúčastnilo bezmála 60 farem, část z nich se pak přihlásila také do praktické části, kde budou na svých pozemcích ve spolupráci s organizátory testovat vhodné moderní technologie. „Účastníci tak získají zcela unikátní informace o praktickém využití moderních technologií. Cílem je testovat jejich využití na konkrétních pozemcích a sdílet zkušenosti s jejich využitím,“ uvedl Adam Zlotý, ředitel společnosti CleverFarm.

Čeští farmáři mají zájem o precizní zemědělství i senzory IoT

Zájem projevili zemědělci především o principy precizního zemědělství, vyplývá to z dotazníku, který společnost CleverFarm na školení provedla. Téměř polovina dotázaných projevila zájem jak o testování precizního zemědělství, tak o senzoriku, zbylých 42 % z nich chce zaměřit testování na své farmě právě jen na precizní zemědělství a celkem 11 % pouze na IoT senzoriku.

V rámci testování se snažíme uspokojit požadavky všech farem, které projevily zájem o druhou fázi akademie. Zájemce máme prakticky ze všech koutů České republiky. Momentálně probíhá vyhodnocení jejich vlastní techniky jako jsou stroje, terminály apod. Řešíme také to, jak budeme moct společně s partnery akademie obsloužit i ty farmy, které žádnou techniku nemají,“ popisuje Adam Zlotý z CleverFarm.

Zemědělskou techniku zapůjčí farmářům partner akademie společnost STROM, která distribuuje například značku John Deer. Společnost Gisat se pak bude zaměřovat na zpracování analýzy družicových dat. Jde například o analýzy prostorové variability porostů a biofyzikální charakteristiky těchto porostů. Mendelu pomáhá při školeních a konzultacích při přípravě variabilních map pro hnojení a setí. Spolupracuje také při návrzích doporučení pro využívání technologií precizního zemědělství.