Články

Maličké biobaterie budou pohánět Internet věcí na jedno použití

V internetu bude nakonec zapojeno úplně všechno. Senzory a elektroniku chytrých obalů pro výrobky na jedno použití by měly pohánět nové, k prostředí šetrné a hlavně laciné mikro biobaterie, které bude možné po použití prostě vyhodit.

Biobaterie pro Internet věcí na jedno použití. Kredit: Sean Choi.

V dohledné budoucnosti by měl internet prostoupit dokonce i věci na jedno použití. Spotřební výrobky budou vybaveny levnými senzory, které je zapojí do světové sítě. Tomuto fenoménu se přezdívá Internet věcí na jedno použití (IoDT, z anglického Internet of Disposable Things). Sítě nenápadných bezdrátových senzorů by měly propojit do internetu vlastně prakticky všechny věci. Internet věcí na jedno použití bude sledovat jejich pohyb, stav i poptávku, která se s nimi pojí.

Seokheun Choi. Kredit: Binghamton University, State University of New York

Takový systém ale pochopitelně potřebuje nějakou energii. Seokheun Choi z americké Binghamton University a jeho spolupracovníci vyvinuli laciné mikro-biobaterie, které by mohly pohánět bezdrátové senzory Internetu věcí na jedno použití. Takový internet budou tvořit výrobky zabalené v levných a úsporných obalech taktéž na jedno použití, jejichž senzory budou fungovat levně, nicméně jen dočasně, a jejich práce skončí s vyhozením obalu, případně i výrobku.

Autor: Stanislav Mihulka, článek pokračuje na www.osel.cz