Články

Technologický brunch – Vodafone

Vodafone zorganizoval dne 17.10.2019 Technologický brunch pro novináře, kde mimo jiné ukázal fungování Internetu věcí v praxi.

Viděli jsme ukázku chytré lednice, kterou pivovar poskytuje provozovatelům pohostinských zařízení. Má tak kontrolu jak nad teplotou piva, ale také nad tím, kolik plechovek se z lednice vyndá. Dohlíží tak na kvalitu piva, dodržování norem a spotřebou, na základě které může doporučit nebo sestavit další objednávky.

Dále nám bylo předvedeno půjčování klíčů od skladu nebo od auta bez nutnosti přítomnosti zaměstnance – u samoobslužných skříněk. Stačí si jen v aplikaci rezervovat auto a po přiložení telefonu s NFC ke čtečce se otevře příslušná skříňka s doklady a klíči od auta. Po návratu se u terminálu zadá počet najetých kilometrů, stav nádrže apod. a teprve potom se skříňka znovu otevře pro uložení věcí zpět na své místo.

Vodafone se svým partnerem Spaceti nám předvedl fungování chytré budovy – kanceláře. Po celé budově Vodafonu ve Stodůlkách jsou rozmístěny senzory působící jako „kameny“, které monitorují obsazenost stolů a židlí, monitorují kvalitu vzduchu apod. Přes aplikaci je možno si s kolegou nadílet navzájem svou polohu. Správce budovy může sledovat obsazenost míst, což je důležité zvláště pro tzv.  „flexi office“, kde nikdo nemá své stálé místo a počet stolů je menší než počet zaměstnanců. Vše běží na technologii NB-IoT.

Na setkání ve OneNet Centru s novým viceprezidentem pro strategii a integraci Petrem Procházkou jsme se dozvěděli více o integraci Vodafonu s UPC. K tomuto spojení došlo oficiálně 1.srpna 2019. Dozvěděli jsme se více o stavbě přístupových sítí a plánech na připojení dalších domácností k vysokorychlostnímu internetu. Vodafone plánuje v příštích 5 letech připojit dalších až půl milionu domácností. Vodafone také plánuje v roce 2020 několik pilotních projektů pro 5G, ale na více informací si musíme zatím počkat.

Dana Knoppová, iot-portal.cz