Smart CityTiskové zprávy

Studenti Sutnarky navrhli pro fakulty ZČU pouzdra na senzory teploty a vlhkosti

Studenti ateliéru Produktový design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara navrhli pouzdra určená pro IoT senzory teploty a vlhkosti. Spolupracovali s Fakultou elektrotechnickou, která stojí v čele celouniverzitního projektu SmartCAMPUS ZČU. O návrzích budou hlasovat studenti, zaměstnanci a veřejnost na facebookovém profilu projektu. Vítězný návrh bude vyroben a umístěn do laboratoří a učeben fakult ZČU podle jejich potřeb.

Požadavek měřit v laboratořích a učebnách teplotu a vlhkost vzešel z analýzy potřeb vytvořené v rámci celouniverzitního projektu SmartCAMPUS ZČU. Protože projekt má za cíl propojení týmů z jednotlivých fakult univerzity, oslovili jsme studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, aby vytvořili pro námi navrhované senzory taková pouzdra, která budou funkční a budou mít zároveň i moderní design,“ přibližuje lídr projektu Petr Kašpar z Fakulty elektrotechnické. Součástí zadání bylo, že pouzdro se senzory musí být pevně umístitelné na zeď nebo strop, ale i volně na stůl či poličku, musí obsahovat minimum šroubových spojení a musí být snadno rozebíratelné. Pouzdro také musí být vybaveno potřebnými otvory, aby senzory uvnitř dokázaly měřit parametry okolního prostředí.

Jedenáct studentů 3. a 4. ročníku ateliéru Produktový design na tématu pracovalo během zimního semestru. Ke konzultacím se v průběhu řešení scházeli se zástupci Fakulty elektrotechnické, kteří tak mohli ještě během vzniku návrhů zadání zpřesňovat a reagovat na to, jakým směrem se práce ubírají.

Návrhy se dají rozdělit na dvě skupiny – některé nechávají anténu částečně vidět, u jiných je naopak anténa schovaná. Ty jsou pak o něco větší, ale funkčně se neliší,“ vysvětluje Zdeněk Veverka z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, pod jehož vedením studentské práce vznikly. Doplňuje, že všechny krabičky jsou navržené tak, aby bylo možné je osadit stanovenou elektronikou a baterií, přičemž aby byla baterie snadno přístupná, jsou schránky složené ze dvou až tří jednoduše rozložitelných dílů. Všechny lze přitom vytisknout na 3D tiskárně. Návrhy počítají i s různou barevností, která v mnoha případech odráží barvy log jednotlivých fakult.

Zpočátku se zdálo, že půjde vlastně jen o to navrhnout krabičku, takže to vypadalo spíše jako lehčí téma. Během konzultací, když se začaly návrhy vyvíjet, se ale ukázala různá technická specifika, která museli studenti vzít v potaz,“ komentuje zadané téma Zdeněk Veverka.

Chtěla jsem krabičku udělat co nejjednodušší, tak aby se na 3D tiskárně co nejlépe tiskla, dobře se skládala a byla maximálně funkční,“ popisuje svůj návrh studentka Zuzana Bergmannová, která vytvořila krabičku oválného tvaru. Jednoduchost, snadné složení a rozložení a menší rozměry byly důležité i pro Kamilu Štěpničkovou. „Pracovala jsem hodně s vnitřkem a uchycením elektroniky. Ta se dá do krabičky vložit dvěma způsoby, proto mám i dva otvory na anténu,“ vysvětluje. „Rozhodla jsem se využít obecně přijatý tvar budovy,“ říká Martina Kačmarská, jejíž krabička na senzory vypadá jako domeček, kde díky umístění antény vznikl i komín. Martin Nehasil se rozhodl navrhnout vzdušnou krabičku s výsuvnou částí, do níž je umístěna elektronika. Robin Mazánek vycházel z prvotního zadání schránky jako krabičky, takže při pohledu shora je vidět čtverec se zaoblenými rohy. Elen Muziková chtěla, aby její schránka působila spíše jako soška v interiéru než senzor. „Dělala jsem ji jako předmět, který bude elegantní a bude vypadat třeba jako vůně do bytu,“ vysvětluje studentka, která se nechala inspirovat oblastí sci-fi, a svůj návrh proto pojmenovala Alien. Daniel Skoták vytvořil variabilní obal, který se dá zmenšit nebo zvětšit, podle toho kolik senzorů by bylo potřeba do něj vložit. Spodní část obsahuje vzorek, který slouží pro průchod vzduchu. Snaha vytvořit jednoduchou, funkční a esteticky příjemně působící schránku na senzory je patrná u všech návrhů.

O tom, který z nich se dočká výroby a bude použit v budovách jednotlivých fakult, budou od 24. února do 3. března hlasovat studenti, zaměstnanci a veřejnost na facebookovém profilu projektu SmartCAMPUS ZČU. Data, která budou senzory měřit, pak zpřístupní Fakulta aplikovaných věd, tak aby fakultám posloužila pro hospodárnější využívání energií.

Celouniverzitní projekt SmartCAMPUS ZČU zavádí technologie, které mají studentům a zaměstnancům zjednodušit nejrůznější činnosti a také přispět k efektivitě fungování univerzity. První oblast, v níž univerzita začala fungovat jako „živá laboratoř“, je chytré parkování. Další projekty by se měly týkat efektivního využívání energií. Projekt vychází z představy kampusu jako modelu města, a přináší tak příležitost firmám, které chtějí vyzkoušet svá chytrá řešení v malém měřítku a získat zpětnou vazbu, jak fungují, i městům, která mají možnost vidět zvolená chytrá řešení v praxi. Pro univerzitu, města i firmy je prospěšné propojení lidí z praxe a z akademické sféry, které může podnítit vzájemnou spolupráci v mnoha dalších oblastech a vést k transferu znalostí. Více o projektu najdou zájemci na webu projektu.

Autor: Šárka Stará, zdroj