Doprava a logistika

Je roaming opravdu slabinou NB-IoT?

Jediná slabina NB-IoT proti ostatním LowPower WAN technologiím je roaming, říkají všichni. Je tomu opravdu tak? Jaká omezení může mít roaming i na sítích Sigfox, LoRa či LTE-M?

Na začátku je důležité si definovat, co je to vlastně Roaming. Jedna z definic může být volný pohyb zařízení v různých zemích, jiná, přesnější, fungování zařízení v různých sítích (různých operátorů), které umožňuje funkci zařízení v různých zemích.

Teorie vs praxe se Sigfox

Asi nejjednodušší je situace v síti Sigfox. Zde se nejedná o roaming jako takový. Síť je vždy jen jedna (Sigfox) a je provozována různými lokálními partnery. Jeden core (Sigfox backend), několik různých lokálních partnerů. Velmi jednoduché, velmi efektivní, zejména pro samotnou společnost Sigfox. Jelikož jsou ale licence lokálním partnerům výhradní, záleží jen na jejich schopnostech a finanční síle, jak danou zemi pokryjí.

A tady je zakopaný pes. Jelikož nárůst počtu zařízení není tak velký, jak všichni očekávali, lokální partneři pokrývají přednostně lokality, kde již mají platící zákazníky. Pokrytí ostatních částí země je pak s velkým otazníkem. Příkladem mohou být například Česká republika, kde je na poměry Sigfox partnerů pokrytí ještě celkem slušné a Rakousko nebo Německo, kde je pokrytí výrazně horší.

Zařízení tak teoreticky může pracovat kdekoli je přítomen partner Sigfox (nebo Sigfox sám jako ve Francii, Německu a USA), ale reálná konektivita je zcela jiný případ.

Fotka od Gordon JohnsonPixabay

Solitéři i Alliance LoRaWAN

U technologie LoRa (LoRaWAN) je to složitější, protože neexistuje jediný centrální core (backend). Velmi silnou pozici má samozřejmě LoRa Alliance se svým řešením LoRaWAN, kde sdružuje množství operátorů dokonce i vícero v jednotlivých zemích. Společnost Syniverse tak buduje jakýsi ekvivalent Sigfox backendu.

Existují však i řešení samotných operátorů, kteří umožňují takový roaming v rámci svých sítí (například holandská KPN). Díky rozdílné implementaci standardu LoRa je vyřešení bezproblémového přechodu mezi jednotlivými sítěmi dosti obtížný oříšek.

LTE-M je na cestě

Mobilní operátoři již na začátku deklarovali, že primární technologií pro logistická řešení bude technologie LTE-M, která podporuje rychlejší handover mezi buňkami. Tato technologie má z pohledu roamingu mnohem blíže k tradičním 2G/3G/4G sítím a předpokládá se, že jeho vyřešení bude otázkou letošního roku.

NB-IoT překonává hranice

Technologie NB-IoT je primárně určena pro lokální nasazení (nepohybující-se předměty), avšak velmi spolehlivě poslouží i ke sledování předmětů, které se nepohybují rychleji než, řekněme 120km/h. Tím už je vhodná pro nasazení v logistice nebo trackingu či asset managementu.

Samozřejmě je schopnost pracovat v jakékoli NB-IoT síti vhodná i pro nasazení globálních řešení nebo zařízení. Představte si třeba poskytovatele aplikace na správu sdílených koloběžek. Ideálně by měl být jeden senzor schopen pracovat v jakékoli zemi, kde se koloběžky půjčují.

Fotka od Gerd AltmannPixabay

Operátoři NB-IoT podporují

Realita je dnes taková, že operátoři rychleji spouštějí své NB-IoT sítě a zaměřují se na kvalitu pokrytí svých zemí. To je samozřejmě velké plus pro standardní případy nasazení NB-IoT v utilitách, zemědělství, výrobě, bezpečnostních řešeních či Smart Cities, kdy velmi dobré pokrytí i v deep indoor umožňuje skutečné nasazení LowPower řešení i tam, kde jsou jiné technologie nedostupné.

Roaming je pro operátory méně důležitý. Velcí operátoři, resp. skupiny jako Vodafone Global, Telia nebo T-mobile však již dnes umožňují, aby zařízení využívala sítě v různých zemích, kde mají své pobočky. V případě Vodafone Global, tak zařízení aktivované v České republice může komunikovat po cestě do Německa a dále do Itálie nebo Holandska.

I k takovéto komunikaci však musí být v zařízení připraven odpovídající firmware. A právě vyladění firmware tak, aby na jednu stranu stále zařízení fungovalo v LowPower modu tj. aby vydrželo ideálně 5 i více let bez nutnosti dobíjení baterií a na druhou aby zvládlo hladce přechody mezi jednotlivými sítěmi, není vůbec jednoduché.

Jednoduchý NB-IoT roaming nabízí integrační platforma

No a pak nastupuje komplexita při skutečné potřebě využít NB-IoT zařízení v různých sítích různých skupin operátorů. Velkým zjednodušením je využití integrační platformy miotiq.com. Ta umožňuje, aby právě tato komplexita byla vyřešena na úrovni platformy a směrem k aplikaci (a zpět do zařízení) data přicházejí stále stejným REST API. To je pro většinu případů nasazení NB-IoT, tedy veskrze lokálních, dostačující. Stačí jen zvolit správnou SIM kartu pro danou zemi či skupinu zemí a zařízení je automaticky propojeno až do aplikace.

Pokud je zapotřebí roaming, na který jsme zvyklí z 2G/3G/4G sítí, budeme si muset počkat, až se operátoři mezi sebou domluví a spustí roaming na úrovní všech APN. V řešení je tak ještě nejen komerční část dohod, ale i technické detaily vyplývající z rozdílného nasazení NB-IoT features.

Myslím, že stejně, jako doslova „běží dopředu“ s pokrýváním zemí kvalitním NB-IoT signálem, budou schopni se domluvit. Je pravdou, že spuštění NB-IoT jim jde přece jen o něco lépe, takže můj soukromý odhad je, že většina zajímavých zemí bude NB-IoT pokryta do první poloviny příštího roku a roaming bude dostupný v jeho závěru.


O autorovi

Karel Krčmář je zakladatelem společnosti M2MC, která vyvinula unikátní prototypovací zařízení PGBoard. Do světa komunikací vstoupil počátkem milénia jako obchodní ředitel českého zastoupení nadnárodního operátora Telia International Carrier. V následujících letech se podílel na mezinárodních projektech, jako bylo založení a rozvoj společnosti pro sledování objektů pomocí mobilních technologií. Cenné zkušenosti získal i u největších hráčů IT světa Hewlett-Packard a IBM.

Právě v IBM, kde byl zodpovědný za divizi technologických služeb, se na základě výzkumu LowPower IoT sítí v centru v Curychu rozhodl přivést tuto technologii i do České republiky. Tato snaha byla nakonec naplněna založením vlastní společnosti, která v České republice vybudovala první mobilní IoT síť s technologií Sigfox. Po prodeji svého podílu ve firmě v roce 2017 se rozhodl pokračovat v rozvoji IoT spoluprací s mobilními operátory. Dnes jeho společnost M2M Communication (M2MC) umožňuje zájemcům o nejmodernější IoT komunikaci nejrychlejší cestu k propojení jejich zařízení a aplikací. Unikátní integrační platforma miotiq.com, kterou M2MC využívá, je nástrojem jak zařízení zprovoznit v řádu minut s velmi malými náklady – typicky v řádu jednotek EUR ročně.