Chytré zemědělstvíSmart CityTiskové zprávy

Golfová hra s přehledem. Díky Internetu věcí.

Všichni jsme si rychle zvykli na to, že si z mobilu vyřídíme emaily a jsme neustále online. I věci okolo nás, které denně používáme, jako jsou lednička či auto, můžou mít své připojení k internetu. Je to svět strojů a přístrojů, které jsou schopné komunikovat a spolupracovat bez pomoci člověka. Svět internetu věcí (IoT), který se stále rozrůstá. Do této chytré sítě jsou zapojeny už miliardy zařízení. Postarají se o úsporu energií, vaši bezpečnost, šetří vodu, dohlíží na úrodu. Ale aplikovat ho můžeme i do sportu a zábavy.

IoT čidla dokážou zpřehlednit třeba golfovou hru, která startuje canonem, což znamená, že všichni hráči vyráží najednou. Taková hra vyžaduje přehled. Zvlášť na plném hřišti, kdy každý z flightů (skupiny hráčů) vidí ten před sebou a ty zadní je nenechají vydechnout. Jeden z hráčů z každého flightu dostane do bagu malou krabičku – IoT čidlo, které sleduje, kde se hráči na golfovém hřišti nachází.

Jak rychle prošli jamkou?

V aplikaci vytvořené na míru na platformě „Vodafone Business App Invent“ tak účastníci i organizátoři mohou sledovat postup jednotlivých flightů, zkrátka jestli vše běží tak, jak má. Aplikace vyhodnotí, která jamka je pro hráče nejsložitější, a naopak, kterou prošli nejrychleji.

Je to zajímavé řešení, které by nám mohlo v určitých situacích velmi pomoci. Nejen proto, že naše golfové hřiště v Kunětické Hoře se rozkládá na ploše 130 hektarů a svojí délkou patří mezi nejdelší golfová hřiště v České republice. Ale obzvlášť v této době, kdy je část zaměstnanců doma. Samozřejmě ještě nenastala doba, aby technologie nahradila živého maršála, ale data, která aplikace nabízí, nás můžou upozornit na problematické situace, které pak dokážeme okamžitě vyřešit. Aplikace poukáže také na obecně problémová místa na hřišti, která následně můžeme řešit systémově,“ říká Pavel Krejčík, manažer resortu Golf & Spa Kunětická hora. 

Data o teplotě i vlhkosti greenu

A nejde jen o přehled hráčů na hřišti. Pro udržení vysokého standardu golfového resortu je klíčová péče o trávník. Do každodenních kompetencí greenkeepera patří několikahodinové sekání trávy a její zavlažování. Čidlo internetu věcí umí monitorovat teplotu a vlhkost substrátu na greenu. Takže díky IoT má správce hřiště všechna data pohromadě v jedné aplikaci a nemusí tak často vyrážet do terénu, aby zjistil atributy půdy.

Podobná situace ale potkává podnikatele v různých odvětvích prakticky denně. Potřebují mít přehled o procesu výroby, o spotřebě energií nebo o svém majetku. Aplikace Invent je globální platformou Vodafonu s pokročilým řešením Průmyslu 4.0. Jednou z největších výhod Inventu je flexibilita, díky které se různé funkce dají upravit podle toho, jaká data v aplikaci chcete sledovat. Takže pak stačí opravdu jen několik kliknutí a máte o všem, co potřebujete k práci, přehled.