3D tištěná rektena využívá 5G sítě jako zdroj energie
Těžaři elektromagnetických vln využívají fantastickou příležitost, jakou jim zřejmě neúmyslně nabídli tvůrci 5G sítě. Frekvence těchto sítí jsou plné energie, která si doslova říká o využití. Právě to nabízí unikátní a praktická 3D tištěná rektena, jejíž velikost i tvar připomínají hrací kartu.

Svět je dnes prosycený elektromagnetickými signály, které představují spoustu relativně snadno dostupné energie. Jen mít po ruce vhodnou technologii. Tým americké techniky Georgia Tech takovou technologii má, jednoduchou a praktickou. Je to 3D tištěná rektena (rectenna, rectifying antenna) – tedy anténa, co umí konvertovat elektromagnetické záření na stejnosměrný elektrický proud – o velikosti hrací karty. Tato rektena těží energii ze signálu 5G sítě a používá ji pro provoz elektrických zařízení. Tím se z 5G sítě stává energetická infrastruktura.
Bezdrátové sítě jsou už delší dobu v hledáčku snah o zužitkování energie elektromagnetických vln. Některé projekty se zajímaly o vlny Wi-Fi sítí, jiné zase o vlny televizního a rádiového vysílání. Jedna technologie se dokonce snažila prodloužit výdrž baterie chytrého telefonu tím, že využívala rádiové vlny generované samotným telefonem.

5G sítě ale podstatně mění situaci. Byly navrženy pro rychlou komunikaci. A kvůli tomu jejich mikrovlnné frekvence nesou hodně vyzařované energie. Tím tvůrci 5G sítí, zřejmě neúmyslně, vytvořili fantastickou příležitost pro těžaře elektromagnetických vln. Teď mohou vyvíjet zařízení pro zužitkování elektromagnetických vln, které bude mnohem efektivnější než dosavadní technologie.
Článek pokračuje zde.
Autor: Stanislav Mihulka