5GPrůmysl 4.0Tiskové zprávy

T-Mobile a CIIRC ČVUT spustili jednu z prvních ryzích 5G privátních sítí pro průmysl v Evropě

Pražská ČVUT je jedním z prvních míst v Evropě a prvním v ČR, kde začala fungovat privátní síť pro průmyslové využití postavená na ryzích 5G technologiích. Společnost T-Mobile zahájila na začátku srpna ostrý provoz tohoto 5G kampusu pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. Privátní 5G síť umožní vědcům, studentům a také průmyslovým firmám rozvíjet inovativní řešení pro chytrou výrobu a snadněji zavádět prvky digitalizace a Průmyslu 4.0.

Kampusová síť na CIIRC ČVUT využívá nejrychlejší a nejmodernější digitální technologie podporující LTE, 5G a IoT a pokrývá prostory laboratoří včetně Testbedu pro Průmysl 4.0 (experimentální laboratoř budoucnosti) o celkové ploše 1000 m2. Technologie pro první 5G Stand Alone (SA) síť T-Mobilu dodala společnost Ericsson, která se stala vítězem výběrového řízení. Privátní 5G síť umožní testovat a rozvíjet koncept chytrých továren, kterým se s pomocí vysokého datového toku otevírají nové příležitosti.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, CIIRC

Nejmodernější technologie nám umožní ověřovat koncepty Průmyslu 4.0, které vyžadují vysoký datový tok, krátkou dobu odezvy a stabilitu a zároveň kladou nároky na zajištění bezpečnosti dat. To vše lze díky spuštěné 5G síti realizovat. Otevírají se tím nové příležitosti, které mají potenciál změnit uvažování v řadě nejen průmyslových odvětví. Společně s průmyslovými partnery se teď soustředíme na vytváření případových studií, jako je například využití mobilní rozšířené reality pro vzdálenou údržbu v průmyslových procesech,“ říká Pavel Burget, ředitel Testbedu pro Průmysl 4.0 na CIIRC ČVUT.

T-Mobile se dlouhodobě specializuje na privátní kampusové sítě pro vysoké školy a průmysl a jen v letošním roce do nich investuje desítky milionů korun. „CIIRC dlouhodobě patří mezi špičková pracoviště. Věříme, že spuštění kampusové sítě jako nejmodernější komunikační technologie posouvá tento Institut mezi evropskou špičku a zároveň výrazně podpoří digitalizaci českého průmyslu,“ uvádí Luboš Lukasík, ředitel divize pro firemní zákazníky a veřejnou správu společnosti T-Mobile Czech Republic. „Kvalitní vysokorychlostní síť je klíčová pro celý koncept Průmyslu 4.0, který stojí na digitalizaci a automatizaci výrobních procesů“, doplňuje.

Společnost T-Mobile je partnerem celorepublikové akademicko-průmyslové platformy Národní centrum Průmyslu 4.0, což umožňuje testování 5G sítí také v rámci partnerských testbedů. Vedle testbedu pražského CIIRC ČVUT propojuje Centrum také testbed na CEITEC při Vysokém učení technickém v Brně, testbed při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava a díky centru excelence RICAIP i testbedy německých institutů DFKI a ZeMA v Saarbrückenu.

Zdroj

Jeden myslel na “T-Mobile a CIIRC ČVUT spustili jednu z prvních ryzích 5G privátních sítí pro průmysl v Evropě

Komentáře nejsou povoleny.