Články

Nejdelší vláknová baterie světa by klidně mohla měřit kilometry

Nová strukturální nabíjitelná baterie z MIT má podobu vlákna o rekordní délce 140 metrů. Je odolná vůči hoření, lze ji vyprat v pračce a také je možné k jednomu vláknu této baterie připojit více různých zařízení najednou. Na obzoru se rýsují nositelné počítače, které budou součástí oblečení a další snové aplikace.


V současné době jsou velkým hitem strukturální baterie, tedy takové, které lze zabudovat do materiálů rozmanité povahy a tvaru, a přitom budou spolehlivě dodávat elektřinu. Mezi ty slibné se řadí vláknové baterie (fiber battery), které mají podobu dlouhého vlákna. Takové baterie bude možné začlenit například do látek, nositelné elektroniky nebo třeba do materiálů, které se vyrábějí z vláken určitých typů.

Dětská ponorka s vláknovou baterií. Kredit: MIT.

Inženýři amerického Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou vláknovou baterii s řadou pozoruhodných vlastností. Jde o nabíjitelnou lithium-iontovou baterii, která má tvar dlouhého tenkého vlákna. Tloušťka baterie je pouhých pár set mikronů, ale její délka je rekordních 140 metrů. Badatelé navíc podotýkají, že jejich baterii je možné vyrobit v ještě podstatně větších délkách.

Vlevo standardní vláknová baterie, vpravo nehořlavá baterie z MIT. Kredit: MIT.

Článek pokračuje zde.

Autor: Stanislav Mihulka