Načítám Akce

« All Akce

 • akce již proběhla.

5G Workshop

1.10.2019 @ 9:00 - 11:30

Informační systémy přináší bezpočet výhod pro rozvoj moderní společnosti. Nicméně jejich používání je čím dál více závislé na moderních komunikačních systémech. S nástupem nových služeb (Internet věcí, Internet bojových věcí, komunikace osoba-osoba, stroj-stroj, obsluha-autonomní prostředky, senzor-osoba, senzor-stroj apod.) se extrémně zvyšují požadavky na přenos dat, rostou požadavky na kvalitu přenosu a rozsah přenosového pásma. Tuto výzvu je třeba řešit ze dvou stran.

Nejprve je třeba poskytovat takové IT služby, které lze rozvíjet v takové míře a dílčích krocích, aby bylo vždy zajištěno, že je lze v souladu s aktuálními požadavky a v příslušné kvalitě přizpůsobovat novým funkcím, v podmínkách aktuálně dostupných komunikačních sítí, a že mohou být (automaticky) přizpůsobené aktuálním podmínkám dostupné šířky pásma, například v případě narušení komunikačních systémů. Zadruhé je třeba využívat nové komunikační prostředky, které budou předvídatelně schopné pokrýt požadované nároky na vyšší přenosové šířky pásma. Jednou z technologií s potenciálem poskytovat přidanou hodnotu je mobilní telefonie, která je založená na různých standardech (v současné době 4G, v budoucnu 5G). Komunikační sítě podle standardu 4G jsou již běžně využívané. Komunikační sítě založené na standardu 5G poskytnou výrazně větší přenosové pásmo, i když s nižším pokrytím, a zároveň poskytnou významnou přidanou hodnotu pro určité aplikace.

5G je softwarově definovaná mmWave síť s širokým frekvenčním rozsahem vhodná pro Edge Computing a Mesh sítě. Původně byla pro 5G přidělena pásma do max. 6 GHz. V poslední době řada států po celém světě přiděluje kmitočty v různých frekvencích milimetrových vln, od 2.4 GHz až po 28 GHz.

Očekává se, že Edge computing přinese změnu ve způsobu, jakým mohou firmy využívat mobilní data pro masivní zlepšení svých operací. Edge computing umožňuje firmám směrovat provoz pro aplikace tam, kde to potřebují a kde je to nejefektivnější – ať už je to v Cloudu, na okraji podnikové sítě nebo uvnitř organizace. V některých IoT aplikacích bude užitečné mít bezdrátovou přenosovou technologii vhodnou nejen pro připojení velkého množství jednoduchých, levných zařízení, ale také pro jejich propojení (Mesh sítě). Softwarově definovaná síť.

První 5G Workshop organizovaný pro bezpečnostní komunitu se zaměří na strategie a koncepce moderních komunikačních sítí – 5G, praktické příklady a kybernetickou bezpečnost.

V následujících workshopech se budeme věnovat 5G technologiím, technickým a funkčním parametrům 5G a praktickým zkušenostem, opět s ohledem na kybernetickou bezpečnost.

Workshop se zaměří na následující témata:

 • Národní strategie a koncepce 5G
 • Plán implementace a realizace 5G v ČR
 • 5G a kybernetická bezpečnost
 • Praktické příklady užití 5G technologií
 • Odborná diskuse

Workshop je pořádán pod záštitou:

 • Armed Forces Communications and Electronics Association
 • České vysoké učení technické v Praze
 • Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky
 • Policejní akademie České republiky v Praze
 • AFCEA České vysoké učení technické v Praze Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Policejní akademie České republiky v Praze

a za účasti:

 • Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost České republiky
 • Český telekomunikační úřad

Podrobnosti

Datum:
1.10.2019
Čas:
9:00 - 11:30
Rubrika Akce:
Webová stránka:
http://future-forces-forum.org/events/default/48_5g-workshop?lang=cs

Místo konání

Policejní akademie České republiky
Lhotecká 559/7
Praha 4-Kamýk, 143 00 Česká republika
+ Google Mapa